Jak naše univerzity reagují na plagiátorské kauzy?
Taťána Malá a Petr Krčál. To jsou poslední dvě jména vysoce postavených politiků, která pravidelně zaznívala v médiích v souvislosti s podvody při získání vysokoškolského titulu. Obdobných kauz bylo již v minulosti více, jak na ně ale reagují naše univerzity?
I když se jí nedávné aféry netýkají, rozhodla se Univerzita Palackého v Olomouci namátkově zkontrolovat starší diplomové práce svých studentů. Kontroly začnou koncem září a jejich předmětem budou diplomky z období po roce 2008, kdy se na této univerzitě začaly práce odevzdávat v elektronické podobě. Zda budou za případně zjištěné podvody padat tresty, se ještě neví. Vše prý bude záležet na výsledcích kontroly. „Pokud zjistíme nedostatky, bude nutné bavit se o jiných a účinnějších kontrolních mechanismech,“ uvedl pro server iDnes.cz rektor univerzity Jaroslav Miller a doplnil, že trest může dostat nejen autor práce, ale také školitelé.
Masarykova univerzita v Brně chce také přezkoumat především to, jak svou práci odvádějí vedoucí a oponenti. Právě tato univerzita se jako první odhodlala ke zpětným kontrolám bakalářek a diplomek. A svým jednáním tlačí například na Mendelovu univerzitu v Brně, Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně nebo Ostravskou univerzitu, kde odhalené plagiáty nebo nedostatečné citace nebyly včas objeveny.
Ke kontrolám se s velkou pravděpodobností přidá i Technická univerzita v Liberci. Naopak naše nejstarší a ve světě nejznámější Univerzita Karlova v Praze se k ničemu podobnému nechystá.
Naprostá většina českých univerzit momentálně provádí kontroly bakalářských a diplomových prací srovnáváním s meziuniverzitní databází Theses.cz. Program porovnává texty nejen se všemi závěrečnými pracemi, ale také s dalšími miliony dokumentů z internetu. Tyto práce by měly být zároveň kontrolovány příslušnými vedoucími a oponenty.
Především od dob nechvalně známých kauz Právnické fakulty v Plzni se antiplagiátroský systém vysokých škol výrazně zlepšil. Studenti již musí své práce odevzdávat také v elektronické podobě, a kromě výše zmíněné databáze začaly některé univerzity používat i další zahraniční programy. Od roku 2017 jsou pak všechny závěrečné práce povinně zveřejňovány.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroje: iDnes.cz, Lidovky.cz, iForum
Další články k tématu
Další fakulta ruší bakalářské práce. V budoucnu se připojí další školy
Po podnikohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) ruší bakalářské práce také Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Klasické „bakalářky“ tam nahradí závěrečný projekt. V budoucnu by nový koncept měla zavést i přírodovědecká fakulta, konkrétně pro obor chemie. Podle proděkanky ekonomicko-správní fakulty Marie Hladké nestojí za zrušením bakalářských prací pouze rozmach umělé inteligence. „Umělá inteligence dokáže v současnosti […]
číst více