Jak napsat životopis
Že na sepsání životopisu není nic složitého? Divili byste se, kolik chyb možná budete mít i v tom svém. Podívejte se, na co v CV nezapomenout a jak zaujmout.
Životopis můžete buď rozepsat narativní, dopisovou formou, nebo napsat v odrážkách a bodech jako životopis strukturovaný. Dnes se používá prakticky jen strukturovaná forma, budeme se tedy věnovat pouze jí. Strukturovaný životopis si můžete snadno vytvořit na internetu například v europass standardu, doporučujeme ale věnovat mu trochu více času a péče.
Základní pravidla
Stručně, jasně, výstižně – Pokud nemáte zatím mnoho pracovních zkušeností, měl by se vám životopis vejít na jednu stranu A4. V opačném případě dodržte rozsah dvou stran.
Udržte formu – Dejte pozor, ať vám neskáčou odstavce nebo nemáte text napsaný různými druhy písem. Pamatujte, že životopisem se prezentujete potenciálnímu zaměstnavateli, a vynechte proto příliš kreativní (nečitelné) písmo nebo přehršel barev.
Dvakrát měř, jednou řež – Vše si po sobě pečlivě přečtěte. Mít překlep už ve jméně nebo v adrese nepůsobí právě dobrým dojmem. Dejte životopis přečíst někomu známému, přátelům nebo rodině, možná vám pomůžou najít chyby a poradí, co ještě vylepšit.
Nic než pravdu – Nevymýšlejte si ani vzdělání, ani pracovní zkušenosti, ani jiné znalosti. Přijde se na to nejpozději při osobním pohovoru a taková lež vás z přijímacího řízení automaticky vyřadí.
Buďte konkrétní – Nepište žádné abstraktní výrazy, popisujte přesně to, co jste dělali, o čem jste se učili, co jste dokázali, klišé se v životopise nenosí.
Kontaktní údaje
Začněte tím, kde vás váš budoucí zaměstnavatel může zastihnout. Kromě jména uveďte také telefon, e-mail a adresu. Přidat můžete i fotografii – formální portrét pasového formátu, žádnou momentku z dovolené. Co sem naopak psát nemusíte, je datum narození, rodinný stav a státní příslušnost.
Na začátek nemusíte psát nadpis “životopis” – to každý uvidí na první pohled a ušetří vám to místo na důležitější informace.
Vzdělání
Uvádějte ideálně dva poslední stupně vzdělání, kterých jste dosáhli – pokud uvádíte vysokou školu, uveďte i střední, ale už ne základní. Nezapomeňte na celý název školní instituce, období studia a dosažený stupeň vzdělání. Pokud stále studujete, napište očekávané datum ukončení (měsíc a rok).
Vzdělání, stejně jako pracovní zkušenosti, řaďte obráceně chronologicky – tedy nejnovější položky jako první.
Pracovní zkušenosti
U každé pozice uveďte data, ve kterých jste ji zastávali (měsíc a rok), její název a alespoň stručný popis práce. Právě ten ukáže vašemu novému zaměstnavateli, co všechno umíte, s čím máte zkušenosti a co dokážete. Pokud jste ještě žádné “opravdové” zaměstnání neměli, vypište do této kolonky brigády a případně i školní úspěchy (pokud jste čerství absolventi).
Další znalosti a dovednosti
Poslední velkou částí vašeho životopisu by měly být mimoškolní a mimopracovní zkušenosti a dovednosti. Sem patří jazykové znalosti, počítačové znalosti, certifikáty, členství v organizacích, absolvované kurzy, řidičský průkaz a další věci, kterými byste se chtěli pochlubit. Zmínit můžete také osobnostní charakteristiky či zájmy.
Znalosti cizích jazyků uvádějte ve formátu společného evropského referenčního rámce, tedy písmenem A, B, nebo C a číslem 1, 2, či 3. A1 je přitom nejnižší, začátečnická úroveň, C2 naopak nejvyšší úroveň odpovídající znalostem rodilého mluvčího.
Pokud chcete, uveďte zde i reference a případně kontakt na bývalého zaměstnavatele. Není to ale povinné, pokud je bude váš nový zaměstnavatel chtít, řekne si o ně na osobním pohovoru.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj obrázků: freeimages.com
Další články k tématu
Zajistěte si lepší důchod už na vysoké škole
Věk pro odchod do důchodu se postupně zvyšuje, podle ekonomů budou navíc budoucí důchodci (včetně stávajících vysokoškoláků) pobírat nižší důchody než stávající penzisté. Pokud studujete vysokou školu, nebo se na studium teprve chystáte, a chcete si zajistit slušný důchod, měli byste s tím začít hned. Představujeme pět způsobů, jak na to. Práce brigáda nebo OSVČ Po […]
číst víceJak napsat perfektní motivační dopis
Motivační dopis někdy představuje rozdíl mezi zaměstnaným člověkem a tím, který musí hledat práci dál. Každý dopis musíte psát na míru pozice, na kterou se hlásíte. Existuje ale několik společných rysů, které motivační dopis posunou na vyšší úroveň a zvýší vaše šance získat zaměstnání snů. Nepište román Na žádané pozice se mohou hlásit stovky i […]
číst více