I na zahraniční školy se lze ještě hlásit! Termíny jsou různé

11. 2. 2014 | Studium v zahraničí

Zatímco většina českých škol stanovuje jako nejzazší termín pro podání přihlášek 28. únor (i když i to už dnes není pravidlem), u těch zahraničních bývá tím nejčastějším termínem „T“ 15. leden. Ale ani ten zdaleka neplatí pro všechny země, a dokonce ani jejich školy. Proto se určitě vyplatí sledovat webové stránky konkrétních institucí, které si někdy – stejně jako u nás – termíny pro podání přihlášek samy prodlužují a upravují. V těch zemích, kde je možné začít studovat v různých semestrech, je nejzazší lhůta pro přihlášení dokonce ještě později. Prakticky všechny nabízejí i několik desítek až stovek oborů v angličtině.

Dánsko

Jednou z velice častých a oblíbených destinací českých studentů je Dánsko. Proč tomu tak je, docela výmluvně osvětluje tento rozhovor. Pokud tedy přemýšlíte o tom, že byste chtěli studovat právě v zemi Hanse Christiana Andersena, zde je pár tipů: Aalborg University, Aarhus University, Copenhagen Business School atd.

Přihlášky: nejčastěji do 15. března

Norsko

Také Norsko je velmi oblíbenou studijní metou zahraničních studentů. Pověstná přátelská atmosféra na tamních univerzitách, bezplatné studium pro cizince, ale i bezproblémová komunikace v angličtině, to vše spolu s nádhernou přírodou této severské země každoročně láká tisíce studentů ze zahraničí. Mezi nejznámější školy patří třeba Bergen University College, University of Oslo a další. Jako zahraniční student máte ale většinou vyšší šanci se na školu dostat v rámci výměnného pobytu nebo pod patronátem české partnerské školy (tedy jako její student).

Přihlášky: nejčastěji do 1. nebo 15. března

Švédsko

Kdo by chtěl studovat v další severské zemi, Švédsku, může vybírat až ze 600 programů v angličtině. Školné se zde nehradí, i když zcela bez výdajů také není. Než se rozhodnete studovat ve Švédsku, určitě se vyplatí navštívit stránku www.universityadmissions.se nebo www.studyinsweden.se.

Přihlášky: nejčastěji do 15. ledna pro letní semestr a do 15. srpna pak pro zimní semestr (případně později v závislosti na konkrétní škole)

Finsko

Školy ve Finsku se v základu dělí na univerzity a tzv. polytechniky (čili univerzity aplikovaných věd). Polytechniky připomínají naše vyšší odborné školy v tom směru, že jsou zaměřeny (oproti univerzitám) více na praxi. Trvají ale 3,5 až 4 roky a jsou zakončeny bakalářským titulem. Ve Finsku je momentálně 14 univerzit, mezi ty nejznámější patří University of Tampere, University of Helsinki aj. Velmi užitečným zdrojem informací o studiu ve Finsku je stránka www.erudera.com/finland/.

Přihlášky: nejčastěji od poloviny ledna do poloviny února pro zimní semestr, během srpna až září pro letní semestr

Itálie

Pokud vás lákají spíše teplejší krajiny, je možné využít nabídky některé z italských univerzit. A ta je opravdu široká – vždyť Itálie je koneckonců kolébkou vzdělání. Nevýhodou je, že studium na tamních univerzitách je již hrazené – školné činí od 600 až do několika tisíc eur za akademický rok. Celá řada škol (tzv. neuniverzitních) se orientuje na obory z oblasti umění, literatury a humanitních věd. Nejstarší, nejznámější a jednou z největších je univerzita v Bologni, která nabízí široké spektrum tzv. škol (dříve označovaných jako fakult) a oborů. Neméně známá je také Sapienza University of Rome, University of Milan.

Přihlášky: nejčastěji do 15. července až 30. listopadu v závislosti na konkrétní škole nebo její součásti

Velká Británie

Přihlášky ke studiu na vysoké školy a univerzity ve Velké Británii se podávají pouze přes portál Universities and Colleges Admissions Service (UCAS). Stránky UCAS jsou pro ty, kdo chtějí studovat právě ve Spojeném království, zároveň užitečným rozcestníkem a dobrou pomůckou pro správný výběr školy a oboru. Na univerzitách ve Velké Británii je však třeba počítat s poplatky, které si ale lze významně ponížit pomocí stipendia (více o studiu ve Velké Británii čtěte třeba v tomto článku).

Přihlášky: nejčastěji do 15. ledna, mnohé školy však často termín pro zahraniční studenty prodlužují

Německo

Velmi užitečné informace o studiu v Německu, a to dokonce i v češtině, lze získat na stránkách DAAD Praha (www.daad.cz) nebo také na www.studying-in-germany.org či na www.study-in.de. O tom, jak probíhá studium v Německu, jsme psali i na našem webu – a to například v tomto článku. Je však třeba dodat, že i studium na německých vysokých školách (tedy i těch veřejných) už je zpoplatněno – obvykle částkou asi 500 eur za semestr. V Německu je na 380 univerzit, které v souhrnu nabízejí přes 15.000 studijních programů. Podrobné informace o možnostech studia v Německu najdete také na stránkách studygermany.ma­wista.com.

Přihlášky: nejčastěji do 15. ledna pro letní semestr a do 15. července pak pro zimní semestr

Foto: sxc.hu

Další články k tématu

Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů

Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]

číst více