Fakulta zdravotnických věd vezme výzkum útokem
Zdokonalí vědeckou činnost fakulty, zaměří se také na vznik kvalitních studijních materiálů a seminářů. Vědci z FZV vyjedou do zahraničí, kde získají přímé zkušenosti od kolegů a kde představí olomoucký výzkum. Zamíří na konference a workshopy v USA, Anglii, Austrálii, Francii nebo Itálii.
Problémem nelékařských zdravotnických oborů v ČR je nedostatek vysoce fundovaných lidských zdrojů a příležitostí k jejich rozvoji v oblasti vědy a výzkumu. „S ohledem na fakt, že zdravotnické obory dosud neměly v českém kontextu výraznou příležitost se vědecky rozvíjet, nejsou jejich nynější výstupy uspokojivé. Jedním z cílů projektu je proto snaha, aby tyto obory obstály v konkurenci. Je nezbytné zdokonalit jejich vědecký potenciál. Díky projektu vznikne na FZV tým odborníků s vědeckým potenciálem pod vedením dvou zahraničních expertů, kteří společně vytvoří personální základ Centra vědy a výzkumu nelékařských zdravotnických oborů,“ uvedla hlavní řešitelka projektu doc. Jana Marečková. Do této skupiny odborníků patří se sociology a metodology především představitelé ošetřovatelských věd, fyzioterapie a porodní asistence. Projekt usiluje o zvýšení vědeckých kompetencí akademické obce FZV, především v oblasti metodologie vědy, tvorby projektových žádostí, výzkumu a publikační činnosti.
Vše proto, aby nelékařské zdravotnické vědy mohly do budoucna „držet krok“ s tradičními vědními obory. Práce projektu budou, kromě uvedeného, zaměřeny na diagnostiku, intervence a sledování výsledků ošetřovatelské a porodně asistenční péče, na rozvoj vědeckých postupů ve výzkumu motoriky, na zdokonalení výzkumu kineziologické laboratoře, na Evidence Based Practice, tvorbu systematických přehledů a na rozvoj excelentních vědeckých poznatků v českém i zahraničním kontextu. Proběhnou vzdělávací akce k sociální a psychologické metodologii a ke vzdělávání o vědě a výzkumu. Chybět nebudou nově vytvořené studijní texty a odborná poradenství k metodologii výzkumu pro akademické pracovníky FZV.
Fakulta plánuje atraktivní semináře k tématům jako je sociologie zdraví a medicíny, životní styl, sociální patologie, sociologie rodiny, sociologická metodologie, Evidence Based Practice, tvorba systematického přehledu nebo tvorba výzkumných projektů.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Slavnostní zahájení projektu, jehož plný název zní „Podpora lidských zdrojů ve VaV nelékařských zdravotnických oborů Fakulty zdravotnických věd UP v Olomouci“, se uskuteční v úterý 16. října v 11.00 hodin na tř. Svobody v Olomouci v zasedací místnosti v 1. patře. Účastníci získají podrobnější informace, osobně se představí zahraniční experti, garanti aktivit i členové týmu.