Co je work-life balance a jak si ho udržet
Stihnout všechno, co stihnout chcete, a být při tom v pohodě – jde to vůbec? To je otázka, která se někdy prožene hlavou snad každého vysokoškoláka. Jakmile se na vás navalí seminárky, zkoušky, brigáda, a k tomu poprvé v životě nutnost postarat se sám o sebe, může toho na vás být zkrátka moc. Hledali jsme proto rady, jak si udržet zdravou work-life balance a ze všeho se nezbláznit.
Co je work-life balance?
Work-life balance znamená správnou prioritizaci mezi prací a volným časem. Je jednoduše o tom, najít správný poměr mezi prací (případně školou) a zábavou. O tom, že to není tak snadné, jak se může na první pohled zdát, svědčí nejrůznější statistiky. Problém s hledáním téhle rovnováhy má totiž až 20 % lidí. Například OECD zjistila, že 7 % zaměstnanců v České republice pracuje přes 50 hodin týdně, a netráví proto dost času s přáteli nebo rodinou. Právě tito lidé se pak v životě snadno potkají například se syndromem vyhoření.
I když se zdá, že v současné době počítačů a nonstop připojení na internet je všechno snazší, technologie nám s work-life balance paradoxně vůbec nepomáhají. Školu a práci totiž máte vlastně pořád u sebe. V počítači, na telefonu, v tabletu. Být offline je luxus, který se vám příliš často nepoštěstí.
Mít work-life balance neznamená strávit stejně času ve škole/práci a s přáteli. Vaše potřeby se navíc můžou v čase měnit. Takže o zkouškové možná zvládnete studovat od rána do večera a kamarády vidět maximálně jednou týdně, ale přes semestr s nimi vyrazíte ven každý den. A tak podobně. Každý z nás navíc má rovnováhu mezi prací a volným časem jinou.
Jak na to?
Rovnováhu mezi prací a volným časem můžete ovlivnit. Na dalších řádcích najdete pár tipů a triků, jak najít správný poměr mezi všemi činnostmi, které potřebujete nebo chcete zvládnout.
Naplánujte si volný čas – i když to může znít zvláštně, poznačte si do diáře čas, který strávíte s rodinou a přáteli a další aktivity, které vám vrátí energii vydanou ve škole/práci, například sport. Jednak se budete mít na co těšit a jednak vás tento plán donutí stihnout ostatní činnosti tak, abyste nemuseli nic rušit. Sportu se rozhodně nevzdávejte, mimo jiné vás totiž nabije energií a zlepší vaši koncentraci.
Přestaňte dělat věci, které z vás vysávají energii a berou vám čas – například přestaňte trávit čas v práci s kolegy, kteří se místo práce jen vybavují; své úkoly pak stihnete rychleji a zbude vám více času na příjemnější věci.
Promyslete pořadí aktivit – co všechno musíte během dne udělat? Naplánujte si to tak, abyste nemuseli běhat po městě tam a zpátky, čímž ušetříte čas za zbytečné cesty.
Přestaňte být perfekcionisté – s přibývajícími povinnostmi zkrátka všechno perfektní nebude. Rozhodněte se, z čeho a kolik můžete slevit.
Soustřeďte se – multitasking je krásná věc, ale roztříští vám pozornost, takže věci, které děláte přes sebe, vám nakonec zaberou víc času, než kdybyste řešili jednu po druhé. Nepište pracovní e-maily na večeři s přáteli, nedomlouvejte si rande při psaní seminárky.
Zní to snadno, viďte? Pokud budete tyto zásady i co nejpilněji dodržovat, také to snadné bude. A možná vám zůstane čas i osm hodin spánku denně. 🙂
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj fotografií: freeimages.com