Jaké to je, být jako student hlavním porotcem na CINEMA MUNDI?
Jste letošním předsedou poroty, která udílí cenu CINEMA MUNDI. Můžete nám přiblížit, v jakých kategoriích se cena udílí?
Studentská porota uděluje Hlavní cenu pro nejlepší film a má možnost udělit také zvláštní cenu poroty.
Jak se student může dostat k postu předsedy poroty?
Těžko říci. Myslím si, že svou roli sehrálo to, že jako student Ústavu FAV mám ke kinematografii blíže než studenti ostatních oborů.
Z kolika členů se skládá festivalová porota?
Festivalová studentská porota je složena ze zástupců šesti kateder a ústavů Masarykovy univerzity (z FSS Genderová studia, z FF Katedra anglistiky a amerikanistiky, Psychologický ústav, Ústav hudební vědy, Ústav románských jazyků a literatur).
Angažoval jste se již na předchozích ročnících CINEMA MUNDI?
Prvního ročníku jsem se zúčastnil jako divák. U druhého jsem spolupracoval v rámci filmových úvodů.
Je mezi lidmi, kteří organizují festival, hodně studentů? Jaké posty většinou studenti zastupují? A jaké jsou možnosti připojit se a pomoci?
Na CINEMA MUNDI se podílí řada studentů, ale i pedagogů a bývalých absolventů MU. Posty, které zastávají, rozvíjí zejména ty schopnosti a dovednosti, které je přivedly ke studiu. Studenti Ústavu FAV se podílí zejména na organizaci festivalu, studenti jazykových oborů na překladech jednotlivých filmů, atd. Nemohu odpovídat za organizátory, ale vzhledem k tomu, že se jedná o tým lidí, kteří jsou svému okolí otevřeni, tak si myslím, že případným zájemcům je stačí jen oslovit.
Najdete mezi filmy nějakého favorita, na kterého se opravdu těšíte a kterého byste doporučil čtenářům?
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Je těžké favorizovat kterýkoliv film ze soutěže takto dopředu. Přeci jen je soutěž složena z filmů nominovaných na Oscara. Objevují se zde filmy, které výběrové komise každé země považují za vývozní artikl své mediální identity – a to považuji za divácky přinejmenším zajímavé (a doporučení hodné). Jsem si jist, že letošního vítěze Oscara za zahraniční film ani nemusím doporučovat – ten se doporučuje sám. 😉 Samozřejmě, kromě soutěžní sekce bych divákům doporučil i doprovodný program – Současný pobaltský film (filmová tvorba z Litvy, Lotyšska a Estonska).