Anketa: Z čeho budete financovat studium?

12. 10. 2011 | Studentský život

V naší anketě jsme se studentů ptali, jak aktuálně financují svoje studium a také jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna (přeci jen plánují studovat alespoň tři roky, v lepším případě pět let). Při pokrytí výdajů na studium hodně záleží na tom, zda je zvolená škola ve stejném městě, ve kterém studenti žijí nebo zda musí na přednášky a semináře dojíždět a hledat si ubytování. Nájem totiž bývá největší položkou ve studentských výdajích. Pokud musí dojíždět, je možné zažádat o ubytovací stipendium, které alespoň částečně ulehčí jejich starostem. Jelikož studenti nedávno teprve dokončili střední školy, jsou ještě finančně závislí na rodičích. Všichni respondenti si ale plánují v brzké době najít brigádu, díky ní by mohli některé svoje výdaje financovat sami.

Petra Vedralová – Fakulta veterinárního lékařství, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

„Já jsem si zařídila pronájem u jedné paní v bytovce. Plánovala jsem dojíždění domů tak dvakrát za měsíc. Vysokou školu a výdaje s ní spojené mi platí rodiče. Chtěla jsem si najít brigádu, ale jsem v Brně jen krátce, tak si nejdřív musím zjistit co a jak. Jelikož studuji veterinární lékařství, tak asi nebude moc jednoduché ještě ke studiu stíhat brigádu. Ale budu se snažit o prázdninách, abych si něco našla. Dále bych měla mít od školy přidělené ubytovací stipendium.“

Michal Palas – Institut ekonomických studií, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova v Praze

„Zatím stále žiji s rodiči a nemusím hradit náklady spojené s bydlením. Rodina mě finančně zajišťuje i po stránce stravy a oblečení, platí mi telefon a přispívá na některé zájmové aktivity. Ze svých peněz si hradím jídlo, které si koupím sám ve městě, oblečení, které si pořizuji nad rámec nutné potřeby, benzín, který projedu autem, popřípadě různé výdaje spojené se zábavou a volným časem. Tyto náklady pokryji díky své práci trenéra. Té jsem se věnoval v létě poměrně intenzivně, v současnosti během školního roku obnáší týdně 5 pravidelných hodin strávených přímo na tréninku a několik hodin strávených různými činnostmi prospěšnými pro náš klub.“

Adéla Šímová – Hotelnictví, Vysoká škola hotelová v Praze

„Během studia bydlím s přáteli na privátě, domů (Příbram, pozn. red.) jezdím vždy na víkend. Během studia dostávám od rodičů určitou finanční částku, ze které si platím bydlení, jídlo, MHD, skripta a učebnice plus studentský život :). Mimo to stále hledám brigádu, protože peníze od rodičů přeci jen pokryjí většinu nájmu. Sehnat si nějakou práci je ale vzhledem k mému rozvrhu docela obtížné. Za příjemnou finanční injekci považuji ubytovací stipendium.“

Tereza Malčánková – Syntéza a výroba léčiv, Fakulta chemických technologií, Vysoká škola chemicko-technologická

„Díky tomu, že je škola v Praze, jsem nebyla „nucena“ stěhovat se na kolej nebo privát, takže bydlím i nadále s rodiči. Rodičům také vděčím za finanční podporu při mém studiu. Jejich finanční podíl je, dle mého odhadu, asi tak 90 %. Zbylých 10 % jsou mé peníze z různých brigád, především letních a krátkodobých. V budoucnu bych si chtěla najít brigádu dlouhodobější a odlehčit tak rodičům od jejich neustálých výdajů na mé vzdělávání.“

Boris Kočí – Právnická fakulta,Univerzita Karlova v Praze

„Bydlím na privátě. Oproti bydlení u rodičů jsem se musel výrazně uskromnit, maminčinu kuchyni nahradily studentské večeře (instantní těstoviny a instantní polévka). Většina mého rozpočtu je pokryta z pravidelných brigád. Menší část mi přispívají rodiče. Vzhledem k relativní časové nenáročnosti studia mám poměrně slušné možnosti, jak si během roku přivydělat. Výhledově bych chtěl získat práci/brigádu v oboru a jednak tak získal potřebné zkušenosti a jednak se stal nezávislý na rodičích.“

Zdroj fotografií: www.sxc.hu

Další články k tématu

Ministerstvo školství jedná o zavedení studentských půjček

Tři až sedm tisíc korun měsíčně pro studenty vysokých škol. To by v budoucnu mohly umožnit takzvané vratné granty, o kterých momentálně jedná ministerstvo školství. Peníze by studenti vrátili až poté, co by začali pracovat. Půjčky by měly pomoci hlavně studentům, kteří by si jinak nemohli dovolit studium. „Hlavně chceme pomoci mladým lidem, kteří nejdou studovat […]

číst více