Alkohol na vysoké škole
Pod heslem „studentský život“ si každý jistě nepředstaví jen hodiny strávené psaním seminárních prací. Od učení je třeba se čas od času odreagovat a mnoz relaxují třeba se sklenkou dobrého vína nebo půllitrem vychlazené dvanáctky. Co na tento trend říkají odborníci?
Studentské podniky mají atmosféru
„Můj rozvrh letos není nejlepší. Třeba v pondělí mám tříhodinovou pauzu mezi dvěma předměty. A domů už jet nestíhám,“ vysvětluje student Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy David, proč tráví volný čas nejčastěji v hospodě se spolužáky. „Venku už je ošklivo, nemůžeme se ani jít projít.“ Zdá se, že podobně si chvíle „nicnedělání“ krátí většina vysokoškolských posluchačů. Podle amerických studií je mezi univerzitními studenty vyšší počet konzumentů alkoholu, než ve stejné věkové kategorii „nestudentů“. U vysokoškoláků navíc autoři výzkumu s názvem Alcohol Study z Harvard School of Public Health´s College zaznamenali častější projevy takzvaného rizikového chování. Mezi ty patří řízení vozidla pod vlivem alkoholu, násilnosti, úrazy či zanedbávání studijních povinností. V České republice se toto chování objevuje celkem u 25 % žáků vysokých škol.
Tuzemské studentky obvykle nejvíce holdují bílému vínu, jejich mužští kolegové raději popíjí pivo. Z tvrdého alkoholu mezi studentstvem „frčí“ vodka, Jägermeister nebo Captain Morgan. Za zábavou se nejčastěji chodí do levnějších putyk nebo studentských podniků. „U nás je oblíbená Restaurace U Kotvy, která je od budovy školy vzdálená jen pár kroků,“ směje se David. „Super atmosféru má ale třeba taky Hany Bany u >fildy< nebo Klub Hvězda poblíž stejnojmenných kolejí.“
Co není zakázáno, je dovoleno?
Pokud si i vy rádi vyrazíte před přednáškou na drink, nečiníte vlastně nic protizákonného: školní předpisy českých vysokých škol konzumaci alkoholu nikterak neupravují. Stejně tak vysokoškolský zákon, v jehož paragrafu 62 najdeme pouze jedinou, velmi okrajovou, zmínku o ochraně zdraví: „Na studenta, který vykonává praktickou výuku a praxi, se vztahují obecné předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a pracovních podmínkách žen.“
Vám všem je ale určitě jasné, že pravidelné popíjení našemu zdraví příliš neprospívá a může dokonce výrazně zkomplikovat studium. „Alkohol ovlivňuje kvalitu spojení neuronů v mozku. Pokud tedy posloucháte výklad poté, co jste pili, vznikají tyto spoje mnohem pomaleji a jsou nekvalitní, tudíž si pak méně pamatujete, nedocházejí vám souvislosti a hůře se soustředíte,“ vysvětluje školní psycholog Mgr. Miloš Staněk. „Pravidelnou konzumací alkoholu si také snadno vypěstujete závislost, která je pak mnohem horší, než nárazové pití.“
Na co byste si tedy měli dát pozor, aby se vám onen „studentský život“ nevymknul z rukou? Objevujte i jiné podniky, než jsou hospody. I v takových kavárnách či čajovnách se dá skvěle relaxovat a bavit. Vyražte se spolužáky na koncert, výstavu nebo do divadla. Třeba právě díky vám pak ten tolik omílaný pojem dostane zcela jiné rozměry!
Autorka: Nikola Staňková
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj fotografie: freeimages.com
Další články k tématu
10 studentských vynálezů, které dobyly svět
Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]
číst více