70 procent českých dětí překračuje doporučenou dobu strávenou na mobilu
Většina českých dětí tráví na mobilu nebo u počítače víc času, než je zdrávo, a navíc málo sportují. Vyplývá to z to ze studie uveřejněné v časopise Physical Activity and Health. Studie mapovala situaci v 57 zemí z celkem šesti světadílů a jde o doposud nejrozsáhlejší srovnání tohoto druhu na světě.
V rámci studie na 700 odborníků hodnotilo deset faktorů ovlivňujících fyzickou činnost dětí a jejich životní styl. Mezi tyto faktory patřila například doprava do školy nebo spací návyky.
„České děti mají přiměřený přístup k fyzickým aktivitám, ať už doma nebo ve škole. Díky organizovaným fyzickým aktivitám a sportům a aktivní docházce ve škole si Česká republika vedla relativně dobře v mezinárodním srovnání,“ shrnul koordinátor výzkumu Aleš Gába z Fakulty tělesné kultury na Palackého univerzitě, který se podílel na analýze dat českých dětí z let 2018 až 2019,
I tak ale podle Gáby téměř polovina dětí v Česku nedodržuje doporučení ohledně fyzické aktivity. 70 procent dětí a dospívajících pak tráví více času před obrazovkami a displeji, než doporučují odborníci. Podle Světové zdravotnické organizace by tato doba neměla překročit dvě hodiny denně.
V porovnání s předchozí zprávou z let 2013 a 2017 počet fyzicky aktivních dětí klesl. Toho si všímají i odborníci, kteří jako hlavní příčinu nejčastěji uvádí pandemii koronaviru. Průzkum ale probíhal ještě před pandemií, takže příčin bude více.
Čeští lékaři se shodují, že obrazovky a displeje představují jednu z největších hrozeb pro zdraví dětí i jejich rodičů. Negativně ovlivňují i fyzický stav, zejména váhu a zrak.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Expats.cz
Další články k tématu
UPOL má vlastního průvodce
Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) má svého vlastního průvodce s téměř třemi desítkami míst, které stojí za to navštívit. Univerzitu z jiné perspektivy odhalí stávajícím studentům, prvákům zase pomůže zorientovat se na novém místě. Platforma Uni t(r)ips je přístupná i veřejnosti. „Univerzita Palackého nabízí mnoho míst a zákoutí, která mohou být zajímavá pro širokou skupinu lidí. Většina míst […]
číst více