7 rad od mazáků-maturantů
1. Otázky si vypracujte sami
Velkou výhodou při samostatném zpracování otázek je fakt, že si obsah mnohem lépe zapamatujete. „Pak už jen stačí si vše jednou nebo dvakrát přečíst a je to pohodička,“ říká loňský maturant Daniel Kunášek (20). Pokud jen čtete, co za vás napsal někdo jiný, uvědomte si, že ten „někdo“ nemusel mít patent na pravdu. Vy následně můžete zjistit, že se bitva u Moháče odehrála o rok později, než „někdo“ tvrdil.
2. Nebojte se zeptat
Ať už pomocí učitele nebo Googlu, nebojte se ověřovat si fakta a spolehnout se na více než jeden zdroj. Pokud jste se to nenaučili během středoškolských studií, zajděte aspoň v maturitním ročníku občas do knihovny. Knihy přece jen psal někdo, kdo se v dané problematice opravdu vyzná, což se o článcích na internetu mnohdy říct nedá.
3. Počítejte s trémou
Tréma je normální. Jak říká čerstvá maturantka Jaroslava Javůrková (21): „I mě tréma dohnala, doporučuji s ní počítat. Pokud ještě stále nejste nervózní, věřte, že to přijde.“ Nestresujte se ale přespříliš, nejde vám o hlavu a věřte, že s vaší trémou počítá i zkušební komise. „Učitelé se snaží opravdu maximálně pomoct studentům a když to jde, dostanou z nich všechno, co vědí,“ dodává Javůrková.
4. Nenechte to na poslední chvíli
S přípravou začněte co nejdříve. Téměř všichni oslovení maturanti si první maturitní otázku vypracovali už na přelomu září a října. S tou poslední to ale bylo horší. Většinou si ji studenti dodělávali večer (v horším případě ráno) před samotnou maturitní zkouškou. Co z toho plyne? Nikdy není brzo začít. Jakmile máte po ruce seznam maturitních otázek, pustťe se do nich.
5. Přesvědčte komisi
Není důležité říci vše, co víte, během oné čtvrt hodiny. Je ale nesmírně důležité přesvědčit maturitní komisi, že byste o daném tématu dokázali mluvit třeba hodinu. Jednoduchá záležitost to není, ale pokud chcete uspět, je to základ, stejně jako mluvit spisovně a sebejistě. „Jistotu si musíte vybudovat pocitem, že jste udělali vše, co jste mohli,“ podotýká loňská maturantka Karolína Vodvárková (20).
6. Od každého trochu
Je sice fajn začít u první otázky a doufat, že do termínu maturitní zkoušky se naučíte i tu poslední, ale takhle to ve většině případů nefunguje. „Naučte se u každé otázky alespoň malou část. Pokud máte například dvacet otázek a každá má část A a B, naučte se u všech otázek alespoň „áčko“, abyste dostali aspoň trojku. Je to lepší, než umět A i B jen u deseti otázek a u dalších deseti nic,“ říká čerstvá maturantka Aneta Polesná (21).
7. Poslední rok
Přes vešketé učení a myšlenky na život na vysoké škole nezapomínejte na to, že se jedná o váš poslední rok na střední se spolužáky, které už nikdy tak často neuvidíte, ač vám teď možná lezou na nervy. Užijte si tento rok proto se vším, co k němu patří, ať už je to stužkovací večírek či maturitní ples.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj fotografií: freeimages.com
Další články k tématu
Deset klasických děl k maturitě
Chystáte se k maturitě a děsí vás seznam četby? Vybrali jsme pro vás deset klasických děl napsaných před rokem 1950, které vás budou bavit! Jde o knihy, které mají co nabídnout i dnešním čtenářům, a v některých případech jde o naprosté průkopníky žánru. A bonus navíc, některé z nich zvládnete přelouskat za jedno odpoledne. 1984 (George Orwell, 1949) […]
číst více