7. adventní okénko: Univerzita s nejstarší výukou bohemistiky
V rámci našeho putování po výjimečných univerzitách jsme se zatím podívali hlavně do zahraničí. Proto se teď vydáme po české stopě. Doma ale nakonec překvapivě nezůstaneme. A to ani když vám představíme univerzitu s nejstarším vysokoškolským pracovištěm bohemistiky na světě. Je jí Vídeňská univerzitu v Rakousku.
Výuka češtiny zde byla zahájena za vlády Marie Terezie 7. října 1775, tedy téměř o 20 let dřív než na Univerzitě Karlově. Dvorní komise do funkce učitele češtiny jmenovala Josefa Valentina Zlobického, vídeňského právníka a překladatele z češtiny. Důvody pro otevření oboru byly hlavně pragmatické. Čeština byla v té době považována za univerzální dorozumívací jazyk mnohonárodnostní rakouské armády.
Bohemistiku nabízí škola dodnes, i když motivace studentů je už trochu rozmanitější. „Studuji biologii a pro mou diplomovou práci o houbách používám českou literaturu, protože v houbách jsou Češi nejlepší,“ popsal před časem pro Český rozhlas své důvody student Dominik.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroje: iForum.cuni.cz, Český rozhlas
Další články k tématu
Nový rektor Univerzity Hradec Králové: Čeká nás hodně práce
Univerzita Hradec Králové si zvolila nového rektora. Bude jím stávající děkan přírodovědecké fakulty Jan Kříž, který ve volbě porazil jediného protikandidáta, děkana fakulty informatiky a managementu Josefa Hynka. Funkce by se měl ujmout příští rok v červenci. Školu pak povede následující čtyři roky. „Chci být viditelným rektorem, pro kterého jsou studující rovnocenní partneři a kvalita výuky […]
číst více