22. adventní okénko: Univerzita s první rektorkou

22. 12. 2022 | Aktuality

adventní okénko: Univerzita s první rektorkouDalší okénko se ponese ve znamení ženské síly. Přiblížíme si totiž osud první rektorky v dějinách.

V americkém městě Mankato leží Minnesotská státní univerzita. Jako instituce pro vzdělávání učitelů otevřela své brány roku 1868. Již o čtyři roky později v jejím čele stanula pedagožka Julia Searsová, první historicky doložená rektorka na světě. Připomeňme si pro doplnění kontextu, volební právo získaly ženy v USA až v roce 1920.

První rektorka to tak vůbec neměla lehké. Dostávala nižší plat a po krátké době začala být ryze mužské školní komisi nepohodlná. Brzy ji proto nahradil muž, který sice postrádal potřebné zkušenosti, ale zato dostal adekvátní plat. Komisi to však nestačilo a Searsovou vyštvala i z pozice asistentky rektora. To se ovšem vůbec nelíbilo studentům. Po třech dnech protestů byla velká část z nich vyhozena ze školy. Po tomto incidentu se Searsová odstěhovala do jiného státu a začala pracovat na nashvillské vysoké škole jako profesorka matematiky. Do konce života byla aktivní sufražetkou.

A s pedagogikou byla spjatá taká historicky první česká rektorka. Jiřina Popelová – Otáhalová byla filozofka a specialistka na dílo Jana Ámose Komenského. Mezi lety 1949 až 1953 byla rektorkou na po válce obnovené univerzitě v Olomouci.

Zdroje: Mnopedia.org, phil. MUNI.cz

Další články k tématu

Studentky z dívčích škol mají lepší výsledky, odhalil britský průzkum

Velká Británie má na rozdíl od Česka kromě klasických „smíšených“ škol také školy dívčí a chlapecké. Podle nejnovějšího průzkumu má toto rozdělení dopad i na výsledky studentů. Studentky z dívčích škol si totiž vedou lépe u zkoušek GCSE, které britští studenti skládají zhruba v 15 letech na konci povinné školní docházky. Z průzkumu vyplynulo, že dívky navštěvující čistě […]

číst více