Tipy, jak ušetřit při cestování
Kamkoli a bez potíží
Dnešní doba k cestování přímo láká. Vyrazit si po Evropě nikdy nebylo tak snadné jako teď. Pro přechod hranic stačí jen občanka, často ji ani nemusíte vytahovat z batohu či z kufru. Momentálně to neplatí jedině v Polsku, kde se z důvodu konání dvou mezinárodních akcí: Světových dnů mládeže v Krakově a jednání NATO ve Varšavě. Více informací se dočtete na webu českého ministerstva zahraničí. V případě cest po Evropě tedy ušetříte za pas. Pokud ale chcete někam dál a pas potřebovat budete, myslete na něj včas, ať nemusíte zbytečně platit poplatek za expresní vydání nebo stát dlouhé fronty na úřadech.
Jakkoli
Možnosti, jakým dopravním prostředkem cestovat je spousta: vlakem, letadlem, autobusem, a třeba i lodí. Cestovat na zaoceánském parníku do Ameriky ale nepatří právě k levnějším záležitostem. Pověstné „low cost flights“ mají třeba Ryanair, Wizzair, Smartwings či EasyJet a mnoho dalších. Velkým plusem těchto letů jsou kromě nízké ceny cesty bez přestupů. Mínusem však je určené datum, na které většinou letenka připadá a fakt, že v ceně je obvykle pouze příruční zavazadlo. Za větší kufr si tak musíte často připlatit.
Pokud jste ochotni obětovat pohodlí nižší ceně, zvažte cestování autobusem. Mnoho českých i zahraničních dopravců nabízí možnost dostat se za velmi nízké ceny i několik tisíc kilometrů daleko. Vždy je ale nutné uvažovat v liniích toho, kolik hodin strávíte v autobuse a kolik na místě. Pokud se tyto počty od sebe liší o pár hodin, asi to nebude moc dobrý nápad.
Doprava vlakem má své kouzlo. Cestování tímto dopravním prostředkem se ale letos v létě vyplatí spíše po republice. Největší český vlakový dopravce totiž nabízí týdenní a čtrnáctidenní jízdenky, po jejichž koupi můžete cestovat kamkoli po Česku.
Jedno pravidlo ale platí pro všechny typy dopravy: nakupujte lístky s předstihem. Tím logicky také ušetříte. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze.
Stopem?
Cestování autostopem má mnoho odpůrců i příznivců. Odpůrci budou velmi pravděpodobně vaši strachující se rodiče. Příznivcem tohoto typu jízdy po světě bude ale každopádně vaše peněženka. Autostop totiž ve většině případů nestojí nic. Musíte disponovat odvahou a chutí poznávat nové lidi. Nutno však podotknout, že nejde právě o odpočinkový způsob all-inclusive cestování. Když stojíte pět hodin na silnici se zamrzlým úsměvem na tváři a zdvihnutým palcem a vedle vás projíždí jedno auto za druhým, není to právě ideální dovolená. Ideální je stopovat ve dvou – v tomto počtu se to jak známo lépe táhne a můžete se navzájem povzbuzovat, když přijde krize.
Stopovat sám chce značnou dávku kuráže. Nevýhodou je samozřejmě to, že nikdy nevíte, koho potkáte a vlezete k němu do auta. Tipem, který může vypadat poněkud přitažený za vlasy, je napsat SMS s poznávací značkou auta někomu blízkému, když do onoho auta nastupujete, a ujistit ho, že je vše OK, když vystoupíte.
Naplnit auto a jet
Další možností levnější dopravy je vyjet na roadtrip přímo z domova vlastním autem. Světlým bodem je to, že si s sebou vezmete, co potřebujete a za extra zavazadlo nic extra neplatíte. Můžete také naplnit auto svými přáteli. Cestování ve čtyřech je v tomto směru ideální – více se vám vyplatí a v řízení se můžete střídat. Zjistěte si ale předem, zda a kolik se v které zemi platí za dálnice a jestli můžete se svým řidičským průkazem v dané destinaci usednout za volant. Pokud plánujete například stanovat, je dobré zjistit si předem omezení ohledně tohoto způsobu noclehu.
Hotel za pakatel
Jestliže jste ještě neslyšeli o Airbnb nebo Couchsurfingu , začněte rychle googlovat. Jde o ubytování u místních lidí, které je v případě Airbnb mnohem levnější než nocování v luxusních hotelích a co se couchsurfingu týká, ten funguje zadarmo. Že zadarmo ani kuře nehrabe? Tohle kuře hrabe, jeho nevýhodou ale je, že zatímco s penězi vzniká zodpovědnost, bez nich někteří lidé žádnou odpovědnost necítí a tak se vám může v nejhorším případě stát, že přenocujete na ulici. Vyplatí se proto pročíst recenze anebo ještě lépe dát na osobní zkušenost někoho z přátel.
A co tam?
Blogů, aplikací a podobných vymožeností s tipy, co v cíli vaší cesty dělat, je nespočet. Mezi nejznámější patří TripAdvisor, Lonely Planet, Timeout a podobně. Někdy je ale nejlepší nebát se zeptat lokálních obyvatel. Ti totiž bývají nejlepšími rádci a průvodci.
Pokud si nechcete udělat například v ČÍně trapas smrkáním na veřejnosti, přečtěte si také něco o dobrých způsobech v dané zemi. Vědět, zda musíte být na rande s Britem přesní jako hodinky, či můžete přijít o 15 minut pozdě a zas tak moc se nestane, se vždycky hodí.
zdroje:
airbnb.com
couchsurfing.com
tripadvisor.com
lonelyplanet.com
timeout.com
likealocalguide.com
www.commisceo-global.com/country-guides
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
zdroj fotografií: freeimages.com
Další články k tématu
10 studentských vynálezů, které dobyly svět
Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]
číst více